POV: Buget redus? Prețuri mărite peste tot? Aceeași poftă de ieșit în oraș? Atunci s-ar putea să-ţi prindă bine să arunci o privire peste localurile din acest articol, unde mâncăm ieftin și bun. Atenție: când spunem ieftin, spunem convenabil. Great value for money, cum ar zice englezul (adică ceva super gustos la banii ăia). Nu te trimitem la dugheana din colțul străzii, din contră – sunt chiar hot spots în oraș.
(update 2026)

Am ales pe sprânceană câteva locații, ca să nu dea daună atunci când le vizitezi. Și, la fel de important, să te bine dispună cu preparate gustoase, sățioase şi de ce nu, instagramabile. Nu vorbim de localuri de cartier sau de locante de unde-ți iei o shaorma de la geam și o mănânci în picioare. Nu e absolut nimic în neregulă cu ele (ba din contră, știm unele de stă mâța-n coadă cum s-ar zice). Dar am vrut să selectăm câteva dintre „cârciumile” populare, care au mare priză la foodies.
Deci… uite zece propuneri de restaurante unde mâncăm ieftin și bun, locuri cu preţuri decente sau medii (am încercat să ne învârtim undeva pe la 50 lei), unde poţi veni să te delectezi cu mâncare bună iar şi iar.
Restaurante cu prețuri decente, unde mâncă ieftin și bun de tot!
À Côté Bistro



À côté Bistro e unul dintre locurile noi deschise în București, în februarie 2026. Se află chiar lângă Tart, pe Victoriei, și e un loc micuț, dar cu multă personalitate. A prins rapid la oameni pentru că e genul de loc cool și tineresc, cu vibe urban, look ușor industrial, muzică faină și mâncare bună. Plus prețuri decente. Au o tejghea lungă din inox unde poți sta să te uiți cum se gătește și câteva mese afară.
Meniul e micuț și el, ceea ce e mereu un semn bun. Startere de împărțit, salate, sandwichuri signature (disponibile și în varianta la farfurie), plus specialități de brunch (până la 16:00). Pâinea și chiflele brioche le fac ei în casă, iar aproape la orice preparat comandat primești o salată din partea casei. Uite și câteva exemple: tartar de vită cu cartofi pave, salată de sfeclă marinată și coaptă, Grilled Rump Steak Sandwich (friptură de vită excelentă, la grătar, pâine cu trufe, cartofi prăjiți, salsa verde cu ierburi proaspete și unt aromat). E senzație! Sau Chic Criollo Sandwich (pâine artizanală cu turmeric și susan, pui fraged, brânză brie și sos aji criollo). Bune, bune rău!
Prețuri: o salată costă undeva între 27 și 38 de lei. Grilled Rump Steak Sandwich costă 60 de lei, Chic Criollo, 45. Iar pentru ceva de brunch, dai între 34 lei (umami sunrise – mousse de avocado cu yuzu, ouă marinate în soia și nori crocant) și 42 lei (BBQ egg sandwich). Totul e foarte, foarte gustos și mai mult decât îndestulător.
Balls



În peisajul eclectic al bucătăriilor alternative din București, restaurantul Balls iese în evidență prin specializarea sa în chiftele, cu o experiență culinară plină de savoare. Ne plac tare pentru că au o identitate de brand vibrantă și catchy! Genul de loc feel-good și buzunar-friendly.
Fondat de Ala Dumitrache, Balls și-a pus pin-ul într-un loc colorat, situat pe Dacia 114. Acolo oferă clienților nu doar o masă gustoasă, ci și o atmosferă care activează nostalgia și încântă ochiul iubitor de estetică inspirată de Wes Anderson. De altfel, atmosfera neconvențională, dar primitoare, reprezintă un alt aspect care diferențiază Balls în peisajul culinar bucureștean. Iar de curând au împlinit 7 ani and still going strong!
Revenind la meniu, găsești balls în toate felurile: italian balls (de vită, coapte) / summer balls (de pui, coapte și apoi prăjite) / spaghetti cu sos marinara & more.
Prețuri: din meniul zilnic – spaghetti (39 lei) / mamma’s balls (45 lei) / summer balls (53 lei) / rigatoni alla vodka (42 lei). Pe lângă chiftele au și borș de legume (18 lei), nuggets de conopidă (42 lei) ori salată de roșii cu telemea de oaie (55 lei). În plus, săptămânal vin și cu ceva dish-uri speciale.
Frog



Frog e un bistro unde n-ai să auzi nici broscuțele cântând, nici stomacul tău strigând de foame. Știi de ce? Pentru că la Frog, pretty food și good prices sunt best friends. Și împreună fac o masă care te satură de-ți vine să zici pas la drive-ul de la McDonald’s (unde ajungi uneori după un restaurant cochet, cu porţii mai mici). Frog e un local mic, unde mâncăm ieftin și bun, un loc cozy și plin de vibe creativ. Aici sigur îți sar în ochi deserturile bombă, dar să știi că și mâncarea sărată e la fel de bună.
Preparatele nu sunt nici ultra sănătoase, nici ultra vegane, nici raw. Pur și simplu vor să te răsfețe, să fie ce trebuie. Cu ingrediente delicioase și gătite de-ți fac papilele hula-hoop. În plus, dacă ești în mood pentru ceva și mai fancy, au și cocktailuri care te fac să îți pui întrebarea „de ce nu am venit aici mai des?”. Iar cafeaua garantează un kick bun de energie.
Prețuri: la ei, o supă cu crutoane costă 34 lei; un quiche cu o salată, 38 de lei; iar un foccacia sandwich și salată, 41 lei. Pentru main course plătești 44 lei (au aici Shepherd’s Pie, lasagna, Coq-au-vin cu piure de țelină etc.). Iar pentru fantasticele prăjituri (ca de exemplu Lemon Cheesecake, Pavlova, Tarte Tatin sau tort de ciocolată) – 36 de lei.
Petra



Petra e în halele Obor, la etaj, și nu seamănă cu nimic altceva din București (în sensul bun al cuvântului). Conceptul e simplu și bine executat: mâncare de cantină, dar din aia de care îți aduci aminte că era bună din copilărie, nu din aia pe care o asociezi cu tăvi de inox și cozi. Tematica e anii ’90, atmosfera e cât se poate de 1993. Și nu e kitsch forțat, e mai degrabă un sentiment familiar, pe care îl recunoști înainte să îl poți descrie.
Meniul respiră nostalgie: salată boeuf cu maioneză ca la mătușa care știe ce face, supă de pui cu găluște, chifteluțe marinate cu pireu (pireu, nu piure), ardei umpluți, savarine, orez cu lapte. Și sucuri importate din Germania, cu gust puțin diferit, mai nostalgic, în sticle oldschool cu etichete pe măsură.
Un detaliu care contează: Petra e deschis doar trei zile pe săptămână, de vineri până duminică. faci piața și te oprești să iei masa.
Prețuri: Pentru nostalgici: parizer de porc pane, cu salată de crudități (40 lei). Chifteluțele bunicii cu piure de cartofi, 43 lei. Supă de pui cu găluște – 25 lei. Sau ce zici de ardei umpluți (44 lei)? Cartofi prăjiți cu telema de oaie? 25 de lei. Au și salată boeuf, icre, mâncare ca de casă cu ce e în sezon… și tot așa. La desert? Savarine, amandine, budincă de griș, cremă de zahăr ars… se tot schimbă și prețurile sunt în jur de 20 de lei.
Bucătăria.localfood



Bucătăria.localfood e micuță, e în Dorobanți, pe Ion Slătineanu 30 și e un restaurant cinstit, corect, care pune accent pe gustul din farfurie. Un bistro cu comfort food românesc, fără fițe. Conceptul lor? Mâncarea pe care o știm și o iubim, cu ingrediente aduse din nostalgia bucătăriei oldschool, puse în dishuri cu un pic mai multă atenție decât te-ai aștepta de la un local de cartier. Nu e fine dining, nu aspiră la asta, și tocmai de aia funcționează.
Meniul se schimbă mereu (au unele lucruri de bază la care adaugă săptămânal ceva bun, de sezon). Deci cel mai bun sfat e să le urmărești Instagramul ca să știi ce e disponibil. Ce rămâne constant: cartofii prăjiți sunt de casă (nu congelați), papanașii sunt legendari (și nu e exagerare) și selecția de vinuri locale spumante e mai bine gândită decât ai bănui.
Locul e mic și aglomerat aproape tot timpul, deci rezervare dacă vrei să fii sigur că ai unde sta.
Prețuri: începe cu un borș de miel (33 de lei) și ceva aperitive – trio de icre (42 lei), pârjoale de dovlecei (42 lei), salată Primăvara la Obor (28 lei). Faimosul lor Burger de Buzău (cu pitușcă în chiflă brioche, cașcavea, castraveți murați și ardei kapia copți cu maioneză de casă și gochujang) plus cartofi prăjiți costă 58 de lei. O ciulama de hribi cu mămăligă și brânză de Horezu te costă 49 de lei, parizerul pane în chiflă 47 de lei, iar faimoșii cartofi prăjiți cu brânză de Horezu și 2 ouă, 39 de lei.
Modelier



Printre pionierii bucureșteni ai burgerilor, Modelier rămâne un adevărat clasic. Cu toate că a fost una dintre primele destinații specializate pe burgeri din București, acest local și-a menținut relevanța. Și a înnoit meniul pentru a oferi o varietate ce satisface chiar și pe cei care au gustat deja suficient de multe burgeri.
Ceea ce îl face pe Modelier să iasă în evidență este evoluția sa, reflectată într-un meniu adaptat diversității gusturilor actuale. Astăzi ai șansa să descoperi opțiuni care să te surprindă, chiar și atunci când ai crezut că ai încercat totul. Desigur, burgerii lor rămân demențiali și accesibili. Iar dacă te simți creativ, poți să îți creezi propriul burger după preferințe.
Modelier nu este doar un local de burgeri, ci și un loc de suflet. Atmosfera primitoare și relaxată îl face potrivit pentru orice ocazie, de la o cină în familie, o întâlnire cu prietenii, până la discuții informale de business. Este un spațiu unde poți savura nu doar burgeri excepționali, ci și o experiență cu energie bună.
Prețuri: spre exemplu, The Cartell (burger de vită cu cheddar, maple bacon, avocado, nachos, jalapenos, sos mayo), costă 50 lei. Iar Lamburger (burger de miel cu crispy bacon, gouda, salată, roşii, ceapă murată, pătrunjel și tzatziki), 45 lei.
Bogeda La Mahala



Nu că vrem să rupem tiparele de restaurante alternative, dar Bodega La Mahala intră lejer pe lista de localuri prietenoase la buzunar și trebuia menționat. Aici ai parte de o masă pe cinste, unde mâncarea românească autentică e vedeta și prețurile sunt mai accesibile.
Când vine vorba de mici, nu există alt standard decât cel „suculenți, bine prăjiți și cu un parfum de te duce direct acasă”. Iar localul bifează asta cu brio. Și pentru că la Bodega La Mahala ești ca acasă, au pus la cale un meniu cu o varietate mare de bunătăți românești. Atmosfera din local păstrează farmecul casei românești, chiar ai senzația că te afli la cineva în sufragerie.
Prețuri: o porție de obrăjori de porc la grătar costă 44 de lei, iar dacă vrei creier măcelăresc, te costă 39 de lei. Ciorba de burtă e 28 de lei, iar o porție de sarmale, 44 de lei. Un mic costă 8 lei.
Hushimo



Dacă preferi bucătăria asiatică, mergi la Hushimo. Un loc micuț din Piața Amzei, unde supele picante şi cei mai gustoşi noodles fac casă bună. Tot aici poţi să te delectezi cu o mulţime de feluri de curry, dar şi cu omletă thailandeză, care s-ar putea să creeze dependentă. De caracatiță, de bao buns sau de limonada lor de mango. Au o bucătărie modernă și simplă și o prezentare exotică, ce-ți fură imediat privirea. Reușește să se remarce printr-un gust deosebit, bine condimentat, ce poate converti și un sceptic într-ale gastronomiei orientale.
Prețuri: un Mango Sticky Rice te costă 45 lei, Dumplings de porc 40 de lei, iar un Pad Thai Chicken 51 de lei. O supă Pho Bo costă 46 de lei, un Tom Yum Vegan, 55 lei. Iar dacă vrei curry în diverse combinații, va trebui să dai cam 51-55 lei.
J’ai Bistrot



Fie că vii pentru muzica faină sau pentru atmosfera boemă, important este că vii la J’ai Bistrot. Această oază chillax a transformat o casă a bunicilor într-o ambasadă a relaxării. Și au cele mai simpatice ilustrații care te provoacă să ieși din zona de confort și să intri în cea a imaginației. De altfel, acest spațiu jucăuș a fost cândva o casă bătrânească. Iar numele de J’ai vine, de fapt, de la bunicul uneia dintre proprietare, căruia i se spunea tata Je.
Dacă ești în căutarea unui decor inedit, a unor gazde prietenoase cu povești la purtător, nu ocoli minunatul bistro cu meniu scurt, dar tare gustos, și cu multă voie bună. Au brunch zilnic, paste, burgers, salate și aperitive bune. Iar la main găsești de la antricot de vită și pește, la dorară, feta la cuptor sau șnițel în crustă de semințe (ca să-ți dau câteva exemple). Pluuus… langoși!!
Prețuri: Un langoș clasic cu brânză și smântână costă 35 lei, iar un avo toast cu ouă 39 lei. O porție de paste AOG cu creveți costă 45 de lei, Korean hot chicken burger 49 lei, iar un șnițel de pui în crustă de semințe, 55 lei. Dacă vrei și desert, mai dai undeva la 32-36 de lei.
Dumicat



Am mai tot povestit noi despre Dumicat, local deschis de Melinda Teohari (după ce s-a relocat bucătăria de la Paninaro). Asta pentru că ne place de ei, ne place și mâncarea. La Dumicat, totul pornește de la un gând simplu: mâncarea bună e cea pe care o recunoști înainte să o guști. Melinda a transformat amintirile de acasă în farfurii – nu ca o reconstituire muzeală, ci cu un update urban care funcționează.
Locul e mic, meniul la fel, fără „umplutură”. Bucătărie românească modernă, cu influențe din mai multe zone ale țării, servită fără dichisuri inutile. Începi cu vinete marinate, castraveți murați pane sau brioche cu sardine. Dacă vrei ceva mai consistent, Mâncărușa în pită e un sandviș cu omletă umplută cu burduf și cașcaval, sos dulce-picant și ceapă, servit cu cartofi prăjiți. Piureul cu fălcuțe de porc e și el solid. Iar dacă te duci pe acolo joia, musai să încerci pui în brioche: pulpă de pui marinată în iaurt, brioche, salsa de castraveți, gogonele murate, salată de varză cu tonkatsu și mayo. Nimic nu e în plus. E o relație intensă, scurtă și memorabilă. Doar joia.
La desert: frigănele sau cremă de zahăr ars. Clasic, fără surprize, exact cum trebuie.
Prețuri: O porție de brioche cu sardine (că tot sunt la modă) costă 38 de lei. Mâncărușa în pită costă 50 de lei, iar fălcuțele de porc, 65 lei. Dacă vrei un șnițel de pizdulice cu cartofi țărănești, dai 60 de lei. Iar desertul te costă 35 de lei.
Tu ce alte locuri unde mâncăm ieftin și bun ai adăuga pe listă?